انواع عروسک

انواع عروسک میوه جات

عروسک ها از دیرباز تاکنون به عنوان یکی از اصلی ترین شیوه های سرگرمی و تربیت می باشند. با توجه به تاریخچه بسیار طولانی آن ها، انواع عروسک بر اساس نیاز و سلیقه جوامع و انسان ها بوجود آمده است. شاید بتوان عروسک را به عنوان جزء جدایی ناپذیر از زندگی افراد دانست. از این رو شناخت عروسک ها و آشنایی با انواع دسته بندی عروسک می تواند در زمینه انتخاب و اخت گرفتن با آن ها کمک نماید. در این راستا در این مقاله سعی نموده ایم تا شما را به صورت کامل با این موجودات دوست داشتنی و جذاب بیشتر آشنا نماییم.

دسته بندی عروسک ها

همانطور که گفته شد تاریخچه عروسک ها به دوران بسیار قدیم بر میگردد. در آن زمان ها بر اساس متریال هایی مانند چوب، سفال و مواردی از این دست عروسک های گوناگونی تولید نمودند. حال امروزه با پیشرفت تکنولوژی و جایگزینی مواد اولیه با کیفیت و ارزان می توان عروسک های گوناگون و با خصوصیاتی منحصر بفرد تولید نمود. همچنین با توجه به پیشرفت صنعت عروسک سازی، امروزه عروسک ها علاوه بر جنبه سرگرم کنندگی که دارند می توانند نیاز های گوناگون مانند نیاز های آموزشی، برطرف نمودن تنهایی، استفاده به عنوان کادو را نیز بر طرف نمایند.

از سوی دیگر تعداد بالای این عروسک ها و تنوع بسیار زیادی که در ساخت آن ها وجود دارد باعث می شود که عروسک ها را بر اساس روش های گوناگون دسته بندی نمایند. از این رو انواع عروسک ها را می توان بر ساسا نوع جنسیت عروسک یا لباس که می تواند باعث تمایز در جنسیت عروسک شود، بر اساس شخصیت مورد استفاده برای عرسک که ممکن است یک شخصیت مشهور انیمیشنی و یا مواردی از این دست باشد و همچنین بر اساس مواد سازنده و نحوه تولید آن ها، بر اساس سن افرادی که قرار است از عروسک استفاده نمایند و بر اساس کاربرد عروسک دسته بندی نمود.

انواع عروسک بر اساس جنسیت

عروسک ها را در حالت کلی بر اساس جنسیت آن ها می تان به سه دسته دخترانه، پسرانه و بدون جنسیت دسته بندی نمود. در این حالت عروسک های دخترانه معمولا دارای رنگ های روشن مانند صورتی یا بنفش بوده و عروسک های پسرانه می توانند دارای رنگ بندی های دیگر مانند رنگ آبی باشند. هر چند که رنگ عروسک به تنهایی متمایز کننده جنسیت آن ها نمی باشد ولی می تواند به عنوان یک فاکتور در انتخاب عروسک تاثیر گذار باشد. از سوی دیگر جنسیت عروسک می تواند بر اساس شخصیت آن عروسک تعیین شود. به عنوان مثال عروسک های باربی به صورت کامل یک عروسک دخترانه در نظر گرفته می شود.

عروسک انتزاعی یونیکورن

از سوی دیگر تعداد بیشماری عروسک بدون جنسیت نیز وجود دارد که هم می تواند پسرانه و هم دخترانه باشد. به عنوان مثال در اکثر موارد عروسک هایی که دارای شخصیت غیر انسانی هستند مانند عروسک حیوانات، میوه جات از جمله عروسک های بدون جنسیت بوده و بدون در نظر گرفتمم جنسیت هم خانم ها و هم آقایان می توانند از آن استفاده کنند. البته در میان عروسک های حیوانات نیز می توان بر اساس نر و ماده بودن، رنگ لباس و مواردی از این دست آن ها را تفکیک جنسیتی نمود. در حالت کلی از عروسک های با شخصیت انتزاعی می توان در دسته بندی انواع عروسک ها استفاده نمود.

دسته بندی عروسک ها بر اساس شخصیت آن ها

عروسک های را می توان بر اساس شخصیت آن ها دسته بندی نمود. خود این شخصیت های کارتونی نیز می توانند دارای زیر مجموعه هایی نیز باشند. از جمله این موارد می توان به عروسک های شخصیت های کارتونی و انیمیشنی اشاره نمود. عروسک های شصخیت های کارتونی مانند باربی، باب اسفنجی، پاتریک، خرس پو، یوگی از جمله عروسک های اقتباس شده از شخصیت های کارتونی هستند. همچنین از عروسک های نمایشی مانند عروسک بچه مهمونی، عروسک پشه مهمونی و مواردی از جمله عروسک های با شخصیت می باشند.

دسته بندی انواع عروسک حیوانات

دیگر عروسک های نیز وجود دارد که دارای شخصیت منحصر بفرد و الهام گرفته شده از حالت واقعی آن ها هستند. از جمله این موارد می توان به انواع عروسک حیوانات، مانند عروسک جوجه، گربه، خرس، پاندا و … اشاره نمود. عروسک میوه جات را نیز می توان در این دسته بندی مشخص نمود. در این حالت به عروسک هایی مانند آوکادو، توت فرنگی، هویج، بادمجان و … می تواند اشاره نمود. گاهی اوقات عروسک ها از شخصیت های غیر واقعی و انتزاعی نیز الهام می گیرند. در این حالت می توان به عروسک هایی مانند اسب تک شاخ (یونیکورن) اشاره نمود که هر چند غیر واقعی می باشد ولی می تواند یک عروسک دارای شخصیت در نظر گرفته شود.

متریال های سازنده عروسک ها

در دیگر دسته بندی های مهم در زمینه تولید عروسک ها، دسته بندی بر اساس متریال سازنده آن ها می باشد. در قدیم از متریال های ابتدایی تر مانند چوب، سفال و حتی در مواردی از آهن آلات برای تولید عروسک استفاده می نمودند. پس از آن با پیشرفت تکنولوژی و ظهور مواد پلیمری عروسک های پلاستیکی کم کم به صورت کامل جایگذین عروسک های دیگر شدند. از سوی دیگر از بتدا تا به امروز عروسک های پارچه ای نیز یکی از انواع عروسک های موجود مورد استفاده بوده است.

عروسک باب اسفنجی از جمله انواع عروسک شخصیت کارتونی

در حالت کلی امروزه عروسک ها را می توان به دو دسته عروسک های پلیمری که شامل عروسک های پلاستیکی و سیلیکونی بوده و عروسک های پارچه ای می توان دسته بندی نمود. هر چن که در ساخت عروسک های پارچه ای نیز امروزه از الیاف مصنوعی پلیمری و همچنین برای پرکردن آن ها از پرکن های پلیمری نیز استفاده می شود. در حالت کلی انواع عروسک های پارچه ای را نیز می توان به عروسک های پولیشی، عروسک های نمدی، عروسک های کاموایی دسته بندی نمود. از سوی دیگر در بعضی موارد عروسک های کاغذی را نیز به عنوان یکی از انواع این عروسک ها نامگذاری می کنند.

انواع عروسک بر اساس کاربرد آن ها

اولین و مهم ترین جنبه استفاده از عروسک ها، جنبه سرگرمی آن ها می باشد. از این رو در نگاه اول کاربرد اصلی هر عروسک را می توان جنبه سرگرمی آن در نظر گرفت. امروزه با پیشرفت روش های تربیتی و همچنین مطالعات بر روی کودکان، کاربرد عروسک ها را نیز فراتر از سرگرمی می دانند و می تواند در موارد تربیتی نیز مورد استفاده قرار گیرند. این عروسک ها را بر این اساس می توان بر اساس نوع روش تربیتی بکار گرفت. به عنوان مثال در صورتی که کودکان دارای فوبیا نزدیکی به حیوانات دارند می توان با تهیه عروسک های حیوانات در این زمینه به آن ها کمک نمود. همچنین برای کودکان درونگرا و کم حرف نیز توصیه می شود از عروسک های سخنگو استفاده نموده که با این کار می توان در این زمینه به آن ها کمک نمود.

عروسک بالشتی جوجه

از سوی دیگر به منظور پرورش خلاقیت و افزایش قوه تخیل کودکان می توان از عروسک های نمایشی و اکشن فیگور ها استفاده نمود. با این کار علاوه بر ایجاد سرگرمی می توان بر جتبه های مختلف فکری و حرکتی آن ها نیز اثرات بسیار مفیدی ایجاد نمود. همچنین در اکثر موارد به دلیل جذابیت و زیبایی عروسک ها می توان از آن ها برای تزئین و دکوراسیون اتاق کودکان و همچنین سیسمونی کودک استفاده نمود. یکی از مهم ترین کاربرد های امروزه عروسک ها استفاده به عنوان کادو می باشد. در این حالت به دلیل زیبایی و تنوع بالا می توانید بر اساس نیاز فرد مقابل یک عروسک مناسب و جذاب را کادو دهید. به عنوان مثال در روز ولنتاین عشاق به یکدیگر یک خرس قرمز رنگ ولنتاین کادو می دهند که نشان دهنده علاقه درونی آن ها به فرد مقابل است.

روش های گوناگون تولید عروسک

عروسک های را می توان بر اساس روش تهیه آن ها دسته بندی نمود. با در نظر نگرفتن عروسک های قدیمی که اکثرا چوبی یا سفالی هستند، عروسک های امروزی را می تواند بر اساس روش های دوخت، بافت، قالب گیری در نظر گرفت. عروسک های رایج کارخانه ای معمولا یا از نوع پلاستیکی بوده که باید به روش قالب گیری تولید شوند و یا به روش دوخت تولید می شودن. از جمله عروسک های مهم که به روش دوخت تولید می شود می توان به عروسک های پولیشی اشاره نمود. در مقاله ای جدا به صورت مفصل در مورد این عروسک ها صحبت نمودیم که شما می توانید برای آشنایی با آن ها به مقاله عروسک پولیشی مراجعه نمایید. روش بافت نیز از جمله روش های دستساز بوده که امروزه بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

طبقه بندی عروسک ها بر اساس سن افراد

انواع عروسک ها را نیز می توان بر اساس سن افراد دسته بندی نمود. در این حالت عروسک ها را می توان به عنوان عروسک سیسمونی، عروسک کودکان نوپا، عروسک برای کودکان 2 تا 3 سال، 4 تا 6 سال، عروسک نوجوانان و بزرگسالان دسته بندی نمود. هر چند عروسک ها می توانند در سنین گوناگون مورد استفاده قرار گیرند. ولی آشنایی و شناخت انواع عروسک بر اساس سن افراد می تواند انتخاب عروسک را تسهیل نماید. عروسک های سنین کمتر و خردسالی باید به گونه ای باشد که جنبه حساسیت زایی و ایجاد آسیب برای کودکان نداشته باشد و همچنین این عروسک ها به دلیل استفاده کودکان حتما باید قابلیت شستشو داشته باشند. از این رو عروسک های پولیشی می توانند یکی از مناسب ترین گزینه ها در این زمینه باشند.

عروسک های سنین نوجوانی و بزرگسالی معمولا از دسته عروسک های کادویی می باشند. به عنوان مثال می توان برای تولد و یا روز ولنتاین به عزیزان خود عروسک کادو دهید. همچنین معمولا عروسک های بزرگسالان خلاقانه تر طراحی می شوند تا بتوانند حالت چشمگیری ایجاد نمایند. همچنین از عروسک های نوزاد و کودک نیز برای آموزش به مادران باردار استفاده می نمایند. با این روش پیش از به دنیا آمدن بچه، مادر نکات مورد نیاز برای مراقبت از بچه را با استفاده از عروسک های نوزاد آموزش می بیند.

انواع عروسک ها بر اساس نوع برند آن ها

عروسک ها را نیز می توان بر اساس برند آن ها و یا کشور سازنده آن ها نیز دسته بند نمود. از معروف ترین این موارد می توان به انواع عروسک روسی شاره نمود. این عروسک ها با توجه به ظاهر و مشخصات خاص خود به راحتی قابل شناسایی می باشند. همچنین عروسک هایی کانند ماتروسکا را نیز می توان در این دسته بندی قرار داد. عروسک های جلی کت نیز از این دسته بندی بوده که دسته بندی آن ها بر اساس شرکت سازنده آن ها به دست آمده است.

عروسک بالشتی

شاید بتوان یکی از خاص ترین دسته بندی های عروسک ها را عروسک های بالشتی دانست. این عروسک ها می تواند در هر یک از دسته بندی های بالا قرار گیرد. به صورت مفصل عروسک های بالشتی را در مقاله ای جدا بررسی نمودیم. در حالت کلی عروسک هایی که توانایی استفاده به عنوان بالشت کودک و مادر را داشته باشند به عنوان عروسک بالشتی شناخته می شوند. این عروسک ها می توانند از نوع عروسک حیوانات، میوه جات و حتی عروسک های انتزاعی مانند عروسک mow-mow باشند.

عروسک دارای معلولیت

عروسک های دارای معلولیت یکی دیگر از این انواع می باشد که امروزه بسیار مشهور شده اند. این عروسک ها به دلیل آموزش کودکان به صورت ناخودآگاه جهت پذیرش شرایط معلولیت و یا نحوه رفتار با افرادی که دارای معلولیت هستند بسیار محبوب شده است. ما در مقاله ای جدا به صورت کامل عروسک دارای معلولیت را بررسی نموده ایم که می توانید برای آگاهی بیشتر آن را مطالعه نمایید.

کلام آخر

در حالت کلی به تعداد بسیار زیادی عروس در بازار موجود است. این عروسک ها هر کدام دارای ویژگی منحصر بفرد و قابلیت های خاص خود می باشند. شناخت انواع عروسک و کاربرد آن ها می تواند به شما در زمینه انتخاب عروسک مناسب کمک نماید. فروشگاه عروسک پاپی دالز نیز در این زمینه تلاش نموده است، تا علاوه بر آشنایی شما با انواع عروسک، طیف گسترده ای از این عروسک ها را برای شما فراهم نماید. با این کار بدون دغدغه و بر اساس نیازی که دارید عروسک مناسب را انتخاب نمایید.

Abolfazl Jafari
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *